Oscar konuşmasında Gazze’yi destekledi: Ödüllü yönetmen Jonathan Glazer’a kınama mektubu


96. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar kazanan “Zone of Interest” filminin yönetmeni Jonathan Glazer, Gazze’deki İsrail saldırılarına ve işgaline tepki gösterdi.

450’den fazla Yahudi yaratıcı, yönetici ve Hollywood çalışanı, Glazer’ın Oscar konuşmasını kınayan bir açık mektuba imza attı.

Hollywood Reporter’ın aktardığına göre, mektupta, “Yahudiliğimizin bir ırkı yok etmeye çalışan Nazi rejimiyle, kendi yok oluşunu engellemeye çalışan İsrail ulusu arasında ahlaki bir eşdeğerlik kurmak amacıyla istismar edilmesini reddediyoruz…”

“Binlerce yıl öncesine dayanan ve Birleşmiş Milletler tarafından devlet olarak tanınan bir vatanı savunan yerli Yahudi halkını tanımlamak için ‘işgal’ gibi kelimelerin kullanılması tarihi çarpıtıyor…”

“Artan antisemitizmin mevcut iklimi, Bay Glazer’ın filminde tasvir edilen Holokost sırasında hiçbir devletin yapmadığı gibi, bizi her zaman içine alacak olan İsrail Yahudi Devleti’ne olan ihtiyacın altını çiziyor” ifadeleri kullanıldı.

Variety, açık mektubun yayımlanmasından bu yana yaklaşık 50 kişinin daha isimlerini eklediğini belirtti.

‘GAZZE’DE DEVAM EDEN SALDIRININ KURBANLARI OLARAK NASIL DİRENECEĞİZ?’

Glazer konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Filmimiz insanlıktan çıkmanın en kötü noktaya vardığını gösteriyor. Bu geçmişimizi ve bugünümüzü şekillendirdi…”

“Şu anda burada Yahudiliklerini ve Holokost’un pek çok masum insan için çatışmaya yol açan bir işgal tarafından gasp edildiğini reddeden insanlar olarak duruyoruz. İster ekimin kurbanları olsun, İsrail’de 7 Ekim’in kurbanları ya da Gazze’de devam eden saldırının kurbanları, bu insanlık dışı muamelenin tüm kurbanları olarak nasıl direneceğiz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x